VĚDA POTKÁVÁ TRADICI / SCIENCE MEETS TRADITION

Akce „Věda potkává tradici / Science Meets Tradition“ se zástupci Expedice Neuron proběhla ve čtvrtek 29. listopadu od 18.00 v Ostravě v Asayi.

VĚDĚČTÍ VÝZKUMNÍCI A INDIÁNI HINU KUI PŘEDSTAVILI V ASAYI SPOLEČNÝ PROJEKT

Expedice Neuron 2019 se blíží a právě to je důvodem, proč se na konci listopadu v Čechách sejdou přední neurovědci Tomáš Páleníček a Eduardo Schenberg a zástupci tradičního indiánského kmene Hinu Kui. Cílem vědecké výpravy do Amazonie je popsat léčivý potenciál ayahuascy a ilustrovat úlohu tradičního kontextu v jejím užívání. Jedná se o vůbec první studii svého druhu, která nebude probíhat v běžných laboratorních podmínkách, naopak – laboratoř pojede do džungle. Unikátní projekt takto bude zkoumat, jakou roli hraje ve zkušenosti s ayahusacou prostředí, zda může ayahuasca zapadnout do základního západního psychofarmakologického vědění a nakolik je nutné upravit metody a přístupy k lepšímu pochopení jejích psychologických účinků, léčivého potenciálu a vlivu na vědomí. Přednáška „Věda potkává tradici / Science Meets Tradition“ proběhne za účasti hlavních aktérů expedice 28. listopadu na Filozofické Fakultě Univerzity Karlovy v Praze a o den později, 29. listopadu, v ostravské Asayi.

  

Že má ayahuasca terapeutické účinky u depresivních pacientů odolných vůči zavedeným léčebným postupům bylo nedávno prokázáno v klinických podmínkách. Dodnes však nebyly hlášeny žádné vědecké informace spojené s jejím užitím v tradičním kontextu. Studie v rámci Expedice Neuron 2019 se proto zaměří na neuropsychologické a neurobiologické působení ayahuascy při podání zdravým dobrovolníkům domorodým šamanem přímo v Amazonii. Z výsledků výzkumu vyhodnocených pomocí psychometrických stupnic a elektroencefalogramu – EEG budou patrné akutní účinky na aktivitu mozku, entropii (míru neuspořádanosti), konektivitu jednotlivých částí mozku a dlouhodobé účinky na náladu a vnitřní rozpoložení, souznění s přírodou a mezilidské propojení.

 

Naším záměrem je popsat unikátní léčivý potenciál nápoje ayahuascy a jeho tradiční kontext a ilustrovat, jak tradiční rituální užití může být prospěšné pro současnou společnost a medicínu, zejména pokud mluvíme o stresu, úzkosti a depresích,“ říká přední český neurovědec se zaměřením na psychedelické látky Tomáš Páleníček, PhD. Kromě něj a jeho teamu z Národního ústavu duševního zdraví dominuje v Expedici Neuron expert na ayahuascu a psychoterapii s využitím psychedelických látek Dr. Eduard Ekman Schenberg, PhD. z brazilského Instituto Plantando Consciência a zástupce tradičních komunit – Ninawa Inu Huni Kui, který je nedávno zvoleným prezidentem FPEHAC, organizace spojující všechny obyvatele Huni Kui žijící v rozsáhlé oblasti státu Acre, hluboko v brazilské Amazonii. Do projektu byl přizván i známý antropolog žijící ve Švýcarsku, Jeremy Narby, mj. autor knihy „Kosmický had“. Expedice proběhne za finanční podpory Nadačního fondu Neuron.  

Akci pořádá:

Asaya, Nadační fond pro výzkum psychedelik, Národní ústav duševního zdraví a Beyond Psychedelics

Facebook událost: https://www.facebook.com/events/188746742028774/

 

Tomáš Páleníček

Tomáš Páleníček, MD, PhD. začal svou kariéru v roce 2001 v bývalém pražském psychiatrickém centru na preklinickém výzkumu zaměřeném na neurobiologii psychedelik jako LSD, psilocin, meskalin, 2C-B a MDMA, stejně tak jako na neurobiologii psychózy. V té samé době absolvoval výcvik v klinické psychiatrii a klinické elektroencefalografii (EEG) a začal přispívat ke klinickému výzkumu ketaminu na lidech. V posledních pěti letech byl předním výzkumníkem prvních projektů, které se v České republice dívaly na akutní efekty konopí a psilocybinu u zdravých dobrovolníků a byl zapojen i do výzkumů ketaminu u pacientů s depresí. Jeho vědecká expertíza je převážně v behaviorální farmakologii a elektrofyziologii a konektivitě mozku. V současné době je vedoucím překladatelského týmu v Národním ústavu duševního zdraví v České republice, kde zkoumá neuropsychologii toho, jak psychedelika a kanabinoidy ovlivňují mozkové zpracovávání, emocionalitu, kognitivní funkce a hudbu. Je též aktivně zapojen do projektů, které usilují o studium terapeutického potenciálu psychedelik a MDMA v ČR.

Eduardo Schenberg

Neurovědec Eduardo Schenberg se specializuje na vývoj nových psychiatrických terapií asistovaných psychedelickými substancemi s praxí v základním a klinickém výzkumu. Má pracovní zkušenosti z veřejného a neziskového sektoru, stejně tak jako ze soukromých společností. Je členem Brazilské společnosti pro neurovědu a chování (SBNeC), jedním ze zakládajících členů Internatiol Society for Research on Psychedelics (ISRP) a členem redakční rady Journal of Psychedelic Studies. Také je zakladatelem Instituto Plantando Consciência, neziskové organizace zaměřené na vědecký výzkum a Phaneros, biotech start-upu zaměřeného na zlepšování psychiatrických zdravotních služeb.

Tradice Nixi-Pae u indiánů kmene Huni Kui

Ninawa Inu Huni Kui je nedávno zvoleným prezidentem FPEHAC, organizace spojující všechny obyvatele Huni Kui žijící v rozsáhlé oblasti státu Acre, hluboko v brazilské Amazonii. On a jeho manželka budou připraveni diskutovat o svých komunitách, původech a tradicích, jakož i o jejich vztahu se západní kulturou a společností. Pozornost bude věnována i tradičnímu použití Nixi Pae (Ayahuasca) lidmi Huni Kui a to jak v minulosti, tak i v dnešní době.

science-meets-tradition-3

Obrázek 1 z 6

Posvátný Mayský „kalendář“ Tzolk’in – Beseda s mayskými strážci dní z Guatemaly

Srdečně Vás zveme na setkání s Mayským starším Tata Pedro Cruz Garcia a Nan Marina Cruz, na kterém si budeme povídat o Posvátném mayském počtu Tzolk’in – Mayském kalendáři, o mayské kosmologii, a o tom, jak můžeme tuto moudrost propojit s našim každodenním životem.

Tata Pedro Cruz je jedním z posledních autentických mayských TZ’UTUJIL – Starších z oblasti San Pedro La Laguna u Atitlánu v Guatemale. Je tradiční Mayský Ajq’ij – strážce dne a opatrovník mayské moudrosti. Tata Pedro cestuje po celém světě a navštívil již více než sto zemí, kde sdílí mayskou moudrost a poselství míru, lásky a jednoty. Je jedním ze zakladatelů a vedoucím sdružení Unification of Wisdom v Tikal, Guatemala. Lidé z okolí jej nazývají K’U’XYA – „Srdce Atitlánu“.

Nan Marina Cruz je nadanou pokračovatelkou rodinné tradice, je mayskou Ajq’ij a také je vyhledávanou léčitelkou v oblasti Atitlánu.

Setkání je součástí letošní mise Tata Pedro a Nan Marina Cruz v České republice. Více informací o jejich návštěvě v ČR najdete na stránce: www.MayskyStromZivota.cz.

Beseda s kolumbijským šamanem Jose Antonio Jansasoyem

Srdečně Vás zveme na setkání s Taitou José A. Jansasoyem z komunity Inga a Kamentsá.

Jde o dobře známého přírodního lékaře z údolí Sibundoy v Kolumbii. Taita je známý svými individuálními očistami a především jeho dovedností napomáhat léčení rodinných, partnerských a jiných vztahů, skrze posvátné ceremonie. Také výrobou přírodních léků jako je Rapé. 

V rámci besedy proběhne také krátké povídání o transformační a léčebné cestě do Kolumbie. Ta proběhla v únoru 2017 ve 
spolupráci s Asayou a nyní z vznikají dva dokumentární filmy a jeden cestopis. Součástí bude i pozvánka na další chystanou cestu na podzim 2017.

V rámci besedy bude otevřena prodejní výstava tradičních šperků.

Šamanismus – Rozšířené stavy vědomí a jejich potenciál pro moderního člověka

Beseda o šamanském pojetí života a léčení.

Setkání se bude zabývat nejen tematikou přechodových rituálů, ale rozebere také látku potenciálu i nástrah práce s rozšířenými stavy vědomí.

Program nebude strukturován pevně, bude se odvíjet spontánně od reakcí a zájmu účastníků.

Večerem Vás provede Ondřej Bahník, jeden ze zakladatelů Asayi, žák Stanislava Grofa, Grof transpersonal training a mnoha šamanů z různých nativních kultur. Dlouhodobě se zabývá transpersonální psychologií a šamanismem, individuálním léčením i očistou prostor. Více na: http://www.cestakekorenum.cz/kdo-jsme

Beseda o cestování po Indii

Beseda o cestování a knize:

Jako pták ses narodila – Můj velký indický příběh

Tereza Ghose

Srdečně vás zveme na cestovatelsky poetickou besedu spojenou s promítáním a povídáním o Indii, dobrodružstvích a velkých zvratech, které autorku donutily skočit do neznáma, mimo komfortní zónu vlastní tradice.

Dokud si mysl udržuje smysl pro dobrodružství má možnost opět  se dotknout schopnosti žít v úžasu.

Právě o turbulentních pocitech a zážitcích z putování Tereza napsala knihu Jako pták ses narodila – Můj velký indický příběh.

Besedu obohatí zajímaví hosté – například Ewa Zelenohorská (z šamanského krámku Ewiny Byliny), která knize požehná vonným kouřem a dopřeje posluchačům ochutnávku indických vůní a vykuřovadel.

Beseda a promítání s Viliamem Poltikovičem

Pozvání na besedu na téma ŠAMANISMUS / AYAHUASCA / SMRT – BRÁNA DO JINÝCH SVĚTŮ, která se konala před Velikonočními svátky, přijal český dokumentarista, spisovatel a režisér Viliam Poltikovič. Promítali jsme jeho autorský dokument “ Maestra Ayahuasca” a vybrané ukázky z dokumentární série “ Brána smrti”, kterou vysílala Česká Televize.

Viliama máme v Asayi velmi rádi, a proto plánujeme pravidelná setkávání a povídání o jeho tvorbě.

Zahajovací setkání s Jorge RedTailHawkem

Druhý lednový čtvrtek jsme se sešli, abychom pokřtili nově vybudovanou přednáškovou místnost a klubovnu, a také, abychom oficiálně představili spolek Asaya.

 

Přiblížili jsme některé oblasti, kterým se v rámci osobního rozvoje věnujeme – šamanismus v podání Ondřeje Bahníka a holotropní dýchání, které představila jeho žena Magdalena. Večerem také provázel vzácný host – šaman a tanečník slunce Jorge RedTailHawk z Mexika, který svým zpěvem a hrou na buben vytvořil užasnou a magickou atmosféru. Jorge, vždy usměvavý a plný pozitivní energie, vyprávěl o svém životě, šamanské cestě, tanci slunce a také o tom, jak je důležité pečovat o přírodu.

 

Setkání s Jorgem určitě nebylo poslední, plánujeme dlouhodobou a pravidelnou spolupráci.